2020. április 18., szombat

FB-RSS feed for Kiss Balázs: Ausztria, karantén ügyben miniszterelnökünk szerint őket érdemes követni mit lépnek.A hazai hatóságok most is csak bírságolni bírnak - azért kellett az egész lezárás cirku

FB-RSS feed for Kiss Balázs

FB-RSS feed for Kiss Balázs

Ausztriában a közelmúltban már lassult a koronavírus-járvány terjedése, tegnap pedig ismét jelentősen csökkent az aktív fertőzöttek száma.

A Graben Bécs belvárosában 2020. április 16-án. EPA/CHRISTIAN BRUNA A Graben Bécs belvárosában 2020. április 16-án. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Ausztria: vissza a normalitáshoz

A Die Presse szerint jelenleg mintegy ötezer vírushordozó van az országban – ebben a számban nincsenek benne az elhunytak és a gyógyultak –, ami 13,4 százalékos csökkenést jelez az egy nappal korábbi értékhez képest. Egy héttel ezelőtt még hétezer felett volt az aktív fertőzöttek száma.      

Nyugati szomszédunknál eddig összesen több mint 14 ezer vírushordozót találtak, és 410-en hunytak el a betegséggel összefüggésben. Jelenleg csaknem ezer ember szorul kórházi kezelésre, közülük több mint 200-an vannak intenzív osztályon. Mintegy 9 ezren már meggyógyultak.

Az osztrák egészségügyi szervek egyébként tegnap mintegy hatezer koronavírus-tesztet végeztek el, és ezt a számot tovább kívánják emelni. 

Ausztria – Dánia és Csehország mellett – az elsők között rendelte el a március közepén bevezetett karantén lazítását.

Április 14-től, szigorú feltételek mellett, de kinyithattak a kisebb üzletek (korábban csak a gyógyszertárak és az élelmiszerboltok tarthattak nyitva), valamint a barkácsáruházak és a szabadtéri piacok.

Tegnaptól ismét fogadhatnak betegeket az orvosi rendelők – eddig csak a sürgős eseteket látták el –, május elejétől pedig a 400 négyzetméternél nagyobb üzletek, a bevásárlóközpontok és a fodrászatok is működhetnek majd.

A lakhelyelhagyási korlátozások szintén jövő hónap elejétől enyhülhetnek, május közepétől pedig a szállodák, valamint az éttermek is fogadhatnak majd vendégeket. Rendezvényeket július elejétől lehet tartani – legalábbis ha minden a tervek szerint alakul.  

A lazításra azért is szükség volt, mert felmérések szerint az osztrák cégek negyedét csőd fenyegeti.

Súlyos hatások

Szakértők más országokban is arra figyelmeztetnek, hogy a karantén fenntartásának súlyos társadalmi-gazdasági hatásai lehetnek, amelynek jelei már látszódnak.

Nagy-Britanniában segélyszervezetek felmérése szerint tömeges éhínség fenyeget a vírus elleni korlátozások miatt.

Közlésük alapján 1,5 millió embernek nincs pénze élelemre a szigetországban, és több mint egymillióan vesztették el minden bevételüket a koronavírus-ellenes korlátozások miatt.

A karantén kezdete óta terjed a családon belüli erőszak is.

A BBC riportjában olyan olaszokat mutat be, akik elveszítették munkájukat, nincs mit enniük, és önkéntesek segítségére szorulnak. Bár a kormány ott is támogatást ígért, ezekhez az emberekhez még nem jutott el a pénz.

Németországban pedig a vírussal kapcsolatos aggodalmakat kezdi háttérbe szorítani a félelem a gazdasági válságtól.

A problémát a német kormány is észlelte, ezért bejelentette:

május elején részlegesen újraindulhat az élet az országban.

Globális helyzet

Ami a globális helyzetet illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte mintegy 2 millió 160 ezer fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 145  ezren vesztették életüket, 544 ezren meggyógyultak.

Európában a legtöbb halálos áldozatot, több mint 22 ezret Olaszországban jegyezték fel, a diagnosztizált fertőzöttek száma 169 ezer. Spanyolországban az áldozatok száma meghaladja a 19 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma több mint 185 ezer. A hosszabb távú trendeket nézve mindkét országban lassul a vírus terjedése.

Franciaországban mintegy 18 ezren, az Egyesült Királyságban csaknem 14 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben.

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató (de a fentieknél jóval kisebb) európai államban,  Svédországban mintegy 1300 áldozatot követelt a járvány.

Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol 670 ezer fertőzöttet regisztráltak, és több mint 30 ezren hunytak el.

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Horvátországgal és Izlanddal, a halálos áldozatok számát tekintve Norvégiával van körülbelül egy szinten.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 1763, és 156-an hunytak el a vírussal összefüggésben.  

A magyar kormány határozatlan ideig fenntartja a kijárási korlátozásokkal járó intézkedéseket, így a szolgáltatási szektorra (boltok nyitva tartására) vonatkozókat is.

Szakértők szerint a fertőzöttek számát mindenhol óvatosan kell kezelni, hiszen a valós szám – beszámítva azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget, így nem diagnosztizálták őket – a hivatalos szám többszöröse lehet.

You received this email because you set up a subscription at Feedrabbit. This email was sent to you at kreuzfeldildiko@gmail.com. Unsubscribe or change your subscription.