2020. március 24., kedd

FB-RSS feed for Kiss Balázs: Ahol van miből, ott lesz is miből.

FB-RSS feed for Kiss Balázs

FB-RSS feed for Kiss Balázs

Ahol van miből, ott lesz is miből.

Monday 23 March 2020 01:17 PM UTC+00

Soha nem látott méretű mentőcsomagról dönthet ma a német kormány, a cél az, hogy a sok százmilliárd euróval megakadályozzák a német gazdaság összeomlását, írja a Handelsblatt.

Minden eszközt igénybe veszünk, ami rendelkezésünkre áll,

mondta a csomagról előzetesen Olaf Scholz, német alkancellár.

1. Stabilitási alap a nagyvállalatoknak

A német kormány egy védőernyő felállítását tervezi, egy alap formájában (Wirtschaftsstabilisierungsfonds, WSF), amely 400 milliárd euróval garantálná a német vállalatok fennálló adósságát. Az állami garancián túl további 100 milliárd euró állna rendelkezésre vállalati tulajdonrészek állami megvásárlására, a válság elmúltával az állami tulajdonrészeket újra privatizálnák. Az egyelőre nem dőlt el, hogy a mely vállalatokat vonnák a védőernyő alá.

A logika a védőernyő mögött az, hogy a következő időszakban, amikor a vállalatoknak alig lesz bevétele, a hitelezők részéről felmerülhet, hogy az adósok fizetésképtelenné válnak, az állami garancia azonban biztosítja, hogy a meglévő hiteleken túl a vállalatok további forrásokhoz jussanak.

A válságban leginkább érintett szektorok az utazásszervezők és a légitársaságok, utóbbiak közül a legnagyobb a Lufthansa. A német gazdasági miniszter, Peter Altmaier kijelentette,

A német kormány megakadályozza, a német vállalatok kiárusítását.

A németek aggódnak amiatt, hogy a vállalataik külföldi konszernek, például kínai állami nagyvállalatok érdekkörébe kerülnek. Az erre a célra rendelkezésre álló 100 milliárd euróból az állam német vállalatok résztulajdonosává válik, lényegében államosításról van szó, amely azonban a tervek szerint átmeneti állapot lesz. A 2008-as gazdasági válságot követően a német állam többek között bankokban szerzett tulajdonrészt, a Commerzbankban például még mindig tulajdonos. Az állami tulajdon korlátozásokkal is járhat majd az érintett vállalatoknál, például a cégvezetők javadalmazására vagy az osztalékfizetésre vonatkozóan.

2. Pénzügyi segítség az egészségügynek

Több milliárd eurós segítséget nyújtana a német kormány a kórházaknak. Egy szombatom megjelent javaslat szerint a klinikák 7,8 milliárd eurós segítséget kapnának. Az állam abban is támogatná a kórházakat, hogy újabb intenzív fekvőbeteg ellátásra alkalmas helyeket hozzanak létre, amelyeket lélegeztetőgépekkel is ellátnának, ehhez a kormány ágyanként 50 ezer eurós támogatást adna.

3. Azonnali támogatás a kkv-knak, egyéni vállalkozóknak

50 milliárd euróval támogatná a német kormány ezt a csoportot, ez az intézkedés azonnali támogatást jelent, nem hitelt, és minden gazdasági szegmenst érint. A legfeljebb 5 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások egyszeri 9 000 eurót kapnának 3 hónapra, a legfeljebb 10 főt foglalkoztatók pedig legfeljebb 15 000 eurót.

4. Hitel a kisvállalkozásoknak

Itt többek között a szabadúszókra gondoltak, akik tömegesen veszíthetik el az állásukat a következő időszakban, szakmai szervezetek akár több mint 1 millió munkanélkülivel számolnak csak ebben a szegmensben. A részletek kidolgozása még folyamatban van.

5. Könnyített hozzáférés az alapellátáshoz

Az államilag finanszírozott szociális ellátáshoz (Hartz-IV) a korábinál könnyebb lesz a hozzáférése a rászorulóknak, a kérelmezők vagyoni helyzetét április 1-től nem vizsgálják. A német kormány 1,2 millió további Hartz-IV-kérelmezővel számol a koronavírus-járvány miatt.

6. Védelem a bérlőknek

A bérlőket 6 hónapig megilleti a védelem a felmondás alól, ha nem fizetik a bérleti díjat, a kormánypártok nem akarják, hogy bárkinek is el kelljen hagynia az otthonát a koronavírus gazdasági hatásai miatt. A jelenlegi szabályok szerint 2 havi elmaradt lakbér miatt felmondhatja a főbérlő a bérleti szerződést.

Címlapkép: Clemens Bilan - Pool/Getty Images

You received this email because you set up a subscription at Feedrabbit. This email was sent to you at kreuzfeldildiko@gmail.com. Unsubscribe or change your subscription.